Cholesterol a choroby serca

przez | 24 lutego, 2022

Do chorób układu sercowo-naczyniowego w dużej mierze przyczynia się tryb życia, jaki prowadzimy. Część schorzeń układu krwionośnego jest oczywiście uwarunkowana czynnikami genetycznymi, jednak te związane z nadmiernym stężeniem cholesterolu i trójglicerydów we krwi łączą się bezpośrednio z czynnikami środowiskowymi. Co dokładnie sprzyja rozwojowi chorób serca i jak im zapobiegać?

LDL a miażdżyca
Wiele osób zetknęło się już z takim sformułowaniem, jak „zły” cholesterol, który fachowo oznaczany jest symbolem LDL (low density lipoproteins). Powód, dla którego nazywa się go „złym” jest taki, że przy zbyt wysokim stężeniu w organizmie, zaczyna odkładać się w ścianach naczyń krwionośnych, powodując złogi (nazywane blaszkami miażdżycowymi) i zapychanie tętnic. W konsekwencji rozwija się miażdżyca, która może wywołać groźne powikłania w postaci zawału serca lub udaru mózgu. Jak zaradzić? Ćwicz na orbitreku!

Miażdżyca naczyń
Choroby te nie muszą nas jednak wcale dotknąć, jeśli będziemy kontrolować poziom cholesterolu LDL we krwi i wdrażać w życie odpowiednie działania profilaktyczne takie, jak odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Inne czynniki

Do czynników, które przyczyniają się jeszcze do powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego, jest palenie papierosów, które obniża poziom dobrego cholesterolu HDL i tym samym powoduje szybkie osadzanie się LDL na ścianach naczyń krwionośnych. Dodatkowo krew palaczy jest niedotleniona, co zwiększa znacznie ryzyko chorób serca.

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć, że ogólny poziom cholesterolu w organizmie jest często też warunkowany istnieniem innych chorób. Przykładowo, przy nadczynności tarczycy, w organizmie następuje ogólny spadek jego stężenia, a przy niedoczynności tarczycy wzrost.