Modne miejsca z pysznymi tekstami

Kultowe zapiekanki w postaci artykułów sieciowych

dom

Drewniane schody. Jakie są zalety?

Drewniane schody idealnie komponują się w każdym wnętrzu.

Drewniane schody a ich funkcje

Kiedyś schody pełniły funkcję typowo praktyczną – służyły jedynie do dostania się na piętro budynku. Często stanowiły proste, betonowe konstrukcje, które miały być po prostu trwałe i umożliwiać wygodne poruszanie się po piętrach – chowano je zazwyczaj w ciasnych klatkach i nie eksponowano ich wyglądu. Z czasem jednak zaczęto dostrzegać ich walory estetyczne i traktować jako element dekoracji wnętrza. Drewniane schody stały się niezwykle popularne – głównie ze względu na ich uniwersalność i bardzo atrakcyjny wygląd. Jakie są największe zalety schodów z takiego materiału, jak drewno? 

Drewniane schody pasują do każdego wnętrza – przede wszystkim ze względu na uniwersalność materiału oraz jego dostępność w różnych kolorach i odcieniach. Można pozostawić je w formie surowej lub polakierowanej, eksponując naturalną fakturę, dodającą wnętrzu charakteru, lub z łatwością pomalować, dopasowując w pełni do wystroju danego wnętrza. Naturalny materiał może być z powodzeniem stosowany w towarzystwie elementów metalowych i szklanych, co sprawia, że doskonale pasuje do wnętrz nowoczesnych. Przy wystroju klasycznym są wprost idealnym dopełnieniem aranżacji. 

Drewniane schody – zalety

Dużą zaletą jest różnorodność dostępnych rozwiązań – do schodów drewnianych można dopasować każdy typ balustrady, mogą także występować w różnorodnych kształtach i wersjach – dostępne są np. schody drewniane zabiegowe, policzkowe, gięte czy proste. Pozwala to w pełni dopasować je nie tylko do wystroju, ale także typu budownictwa i planowanego układu pomieszczeń.  

Kolejną zaletą wyposażenia tego typu jest fakt, że jest ono bardzo komfortowe w użyciu – drewno jest ciepłym materiałem, więc nie potrzebuje dodatkowego wyściełania wykładziną czy dywanem, by można było wygodnie z niego korzystać. Przejścia z betonu są zimne i nieprzyjemne – nikt nie chciałby po nich zbiegać na boso, tymczasem drewno jest materiałem bardzo przyjaznym dla użytkowników.  

Dużą zaletą jest także wytrzymałość materiału – stopnie drewniane są odporne na zniszczenia, a odpowiednio konserwowane mogą wytrzymać w doskonałym stanie nawet kilkadziesiąt lat, wciąż zachowując swoje właściwości i doskonały wygląd. Wiele osób uważa, że wiekowe drewno ma nawet więcej uroku, niż nowy materiał, dlatego często im starsze wejście tego typu, tym lepiej.  

Trwałość drewnianych schodów

Schody wykonane z takiego materiału wyglądają bardzo naturalnie i są niewątpliwą ozdobą wnętrza, dlatego stanowią inwestycję, na którą warto się zdecydować. Przemawia za tym szczególnie ich wyjątkowa trwałość, dzięki której mogą służyć całym pokoleniom. Choć nie należą do najtańszych budowlanych rozwiązań, z pewnością jest to opłacalny zakup. Warto w swoich planach uwzględnić dłuższy czas na ich oczekiwanie, zamówienia na drewniane schody mogą być bowiem realizowane nawet do kilkunastu tygodni w przypadku bardziej skomplikowanych modeli.  

Przy wyborze schodów warto wziąć pod uwagę modele tego typu – nie tylko ze względu na modę w aranżacjach wnętrz, ale przede wszystkim wysoką funkcjonalność, bezpieczeństwo i trwałość takiego rozwiązania.