Modne miejsca z pysznymi tekstami

Kultowe zapiekanki w postaci artykułów sieciowych

prawo i administracja

Spadek u notariusza – wszystko można załatwić bez wizyty w sądzie!

Kiedyś, aby stwierdzić nabycie spadku oraz dokonać jego podziału, trzeba było skorzystać z procedury sądowej. Teraz nie jest już konieczna – stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku można wykonać w dowolnej kancelarii notarialnej działającej na terenie Polski!

Chociaż stwierdzenie nabycia spadku i jego podział nie są konieczne, to jednak w niektórych przypadkach dokumenty potwierdzające uzyskanie spadku będą kluczowe. Dokument, że otrzymaliśmy spadek po zmarłym, możemy otrzymać drogą sądową lub notarialnie.

Zdarza się, że nie możemy od razu rozporządzać tym, co pozostawiła nam po sobie osoba zmarła. Problemem są między innymi pieniądze zgromadzone w banku czy też nieruchomości. Wówczas warto skorzystać z pomocy prawników – możemy wtedy także nabyć i podzielić spadek u notariusza.

Usługi w tym zakresie oferują nam notariusze na terenie całego kraju. W Łodzi usługa ta dostępna jest między innymi w kancelarii Maciej Krakowiński, Magdalena Krakowinska. To posiadająca duże doświadczenie kancelaria notarialna w Łodzi.

Jak dokładnie odbywa się stwierdzenie nabycia spadku u notariusza oraz dział spadku w kancelarii notarialnej?

Spadek u notariusza – tylko w określonych przypadkach

Gdy chcemy przeprowadzić nabycie i dział spadku, możemy zrobić to na dwa sposoby – sądownie albo umownie. Warto przy tym wskazać, że umowny dział spadku mogą mieć dowolną formę, na przykład umowy ustnej. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z kancelarii notarialnej.

Aby wszystkim zajął się notariusz, musimy jednak spełnić określone wymagania. Należy spełnić wówczas dwa warunki, a mianowicie:

  • każdy spadkobierca musi stawić się w kancelarii notarialnej
  • pomiędzy spadkobiercami nie może dochodzić do sporów dotyczących spadku

Gdy wybieramy nabycie i dział spadku u notariusza, prawnik ten wskaże nam, jakie dokumenty należy dostarczyć. Wśród nich znajdują się między innymi akt zgonu spadkodawcy, akty stanu cywilnego potencjalnych spadkobierców – akty urodzenia, małżeństwa, testament, gdy spadkodawca pozostawił go po sobie.

Nabycie spadku oraz umowa o dział spadku w kancelarii notarialnej polega na jednoczesnym stawieniu się wszystkich spadkobierców w kancelarii. Następnie notariusz przygotowuje odpowiedni protokół dziedziczenia.

Protokół stanowi wówczas podstawę do zapisania aktu poświadczenia dziedziczenia. Jest on następnie wprowadzany do specjalnego rejestru elektronicznego i nabiera mocy prawnej – takiej samej, jak wtedy, gdy podział spadku zostanie wykonany sądownie.

Spadek u notariusza – dlaczego warto załatwić sprawę w kancelarii?

Gdy otrzymujemy spadek oraz spadek otrzymują także inni spadkobiercy, stwierdzenie oraz nabycie spadku u notariusza jest zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Dlaczego?

Nabycie spadku oraz jego podział u notariusza to przede wszystkim wygoda, oszczędność czasu, a także pieniędzy. Nic więc dziwnego, że aktualnie z takich formalności korzysta większość spadkobierców – wówczas skorzystanie z sądowych formalności nie jest konieczne.

Gdy potrzebny będzie dobry notariusz Łódź to jedno z wielu miast, w którym możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Adresy kancelarii notarialnych działających w Łodzi można sprawdzić już teraz on-line.