Modne miejsca z pysznymi tekstami

Kultowe zapiekanki w postaci artykułów sieciowych

dom

Pompy CO do każdego budynku

Pompy CO to dobre medium w instalacji grzewczej

Pompy CO w zasięgu ręki

Wybór odpowiedniej pompy CO do swojego budynku to nie lada wyzwanie – pod uwagę trzeba wziąć mnóstwo ważnych kwestii, które przesądzą o tym, czy z danego urządzenia będzie się dobrze korzystało, a także jaką wysokość będą miały nasze rachunki za energię elektryczną. Przed zakupem warto wykonać odpowiednie rozpoznanie urządzeń i porównać ich poszczególne elementy – dzięki temu można uniknąć pomyłek w formie niewydajnego urządzenia, które nie wystarczy na potrzeby danego obiektu. 

Dobra pompa CO zapewni odpowiedni dostęp do medium w instalacji grzewczej – wytworzy wymuszony obieg, w którym zapewni właściwe ciśnienie, by wszystkie grzejniki składające się na obieg miały równy dostęp do gorącej wody. Zazwyczaj wykorzystuje się pompy obiegowe CO – pompy cyrkulacyjne są używane w obiegach typu CWU.  

Czas przed zakupem pompy CO

Przed zakupem pompy CO należy zwrócić uwagę na wiele parametrów – poniżej przedstawimy najważniejsze z nich, od których w głównej mierze zależy zadowolenie z użytkowania urządzenia: 

– wydajność urządzenia – dobra pompa zapewni odpowiednie ciśnienie w wymuszonym obiegu, by dostarczyć medium do wszystkich podłączonych grzejników, równomiernie rozprowadzając je po każdym piętrze. Daje to możliwość równego ogrzania całego budynku. Warto wybrać takie urządzenie, które z łatwością poradzi sobie z obiegiem wielkości zamieszczonego w naszym budynku – wtedy możemy mieć pewność, że pompa podoła swojemu zadaniu i przez długie lata będzie w stanie ogrzewać cały obiekt. 

– klasa energetyczna – im niższa klasa energetyczna, tym wyższe rachunki za energię elektryczną. Każdy chciałby płacić za ogrzewanie jak najmniej – z tego względu warto postawić na urządzenie, które jest klasy energetycznej co najmniej na poziomie wartości A. Choć różnice w cenie na początku mogą wydawać się niewielkie, warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata – a różnice w opłatach potrafią niebotycznie wzrosnąć. 

– głośność pracy urządzenia – pompy CO powinny być stosunkowo ciche, by nie przeszkadzały mieszkańcom budynków. Z tego względu warto zdecydować się na urządzenia, które emitują jak najniższą ilość hałasu. Dostępne są modele wyciszone, które spokojnie można zastosować w swoim domu, nie przejmując się zbyt wysokim parametrem akustycznym. 

– marka sprzętu – dobry sprzęt będzie należał do dobrej marki – warto więc poczytać opinie o producentach pomp CO i wybrać najlepszego z nich, by zapewnić sobie urządzenie nie tylko wydajne i energooszczędne, ale również wytrzymałe, mogące posłużyć długie lata.  

– cena – ważnym kryterium dla każdego klienta będzie również koszt urządzenia. Choć oczywiście nie obowiązuje zasada, że jedynie najdroższe pompy obiegowe sprawdzą się w instalacji w danym budynku, warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata i czasem lepiej trochę dołożyć, by później móc cieszyć się bezawaryjnym urządzeniem. Sprzęty z niższej półki, choć na początku teoretycznie pozwalają oszczędzić, wymuszają często duże dodatkowe opłaty, związane z ich konserwacją i naprawami.