Modne miejsca z pysznymi tekstami

Kultowe zapiekanki w postaci artykułów sieciowych

ogólna zdrowie

Pijawki i ich zastosowanie w medycynie

Już w starożytnym Egipcie znane było zastosowanie pijawek do leczenia chorób zagrażających bezpośrednio życiu. Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami stosowane było i jest nadal na całym świecie. Nauka w swoich zbiorach opisała około 650 gatunków pijawek. W Polsce zanotowanych jest 24. Spośród nich tylko jeden gatunek ma zastosowanie w medycynie, a mianowicie Hirudo Medicinalis. Stąd też wzięła się cała nazwa kuracji pijawkami. Jednakże dopiero w 2005 r uznano ją za oficjalną metodę leczniczą. 

Większość osób myśląc o pijawkach kojarzy małe stworzenia żyjące pod kamykami w rzece. Często okoliczne społeczności żyjące w okolicach wielkich rzek twierdziły, że jeżeli znajdują się w niej pijawki, to woda w rzece jest czysta. Na szczęście rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Pijawki do wykorzystania medycznego hodowane są w specjalnie wysterylizowanych laboratoriach. Proces leczenia polega na tym, że do czystej skóry pacjenta w okolicy występowania choroby przystawiane są pijawki. Pijawki wgryzając się w skórę nie powodują żadnych dolegliwości bólowych. Ponadto śluz pijawki zawiera w sobie substancję znieczulającą, która jednocześnie rozszerza naczynia krwionośne. Hamowany jest tym samym proces namnażania się bakterii. Pijawki poprzez zaczepienie na skórze człowieka, wpuszczają do organizmu wiele dobroczynnych enzymów leczniczych. Najważniejszą z nich jest hirudyna, która rozrzedza krew. Ponadto, substancje dostarczane przez pijawki wykazują właściwości antybiotyczne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz regulujące ciśnienie krwi. Dużym odkryciem naukowców był fakt, że enzymy produkowane przez pijawki mogą przyczyniać się do zatrzymania chorób nowotworowych.  

Wydzielina pijawek jest bogata w cenne hirudozwiązki, poprawiające stan zdrowia człowieka. Aktywnie współdziałają z układem krwionośnym oraz limfatycznym. Ich ogromna zaletą jest fakt, że mają działanie koagulacyjne oraz przeciwzakrzepowe. Skutecznie również regulują ciśnienie krwi. W wyniku pobudzenia układu krwionośnego do działania, wywołują efekt podniesienia odporności całego układu immunologicznego. Leczenie pijawkami stosuje się do usuwania żylaków, zakrzepowego zapalenia żył, owrzodzenia podudzi, „pajączków” czy „stopy cukrzycowej”. Pijawki swoje zastosowanie odnalazły również przy leczeniu trudno gojących się ran, bólach stawów, migrenach a także wielu innych chorobach znanych w dzisiejszych czasach.  

Przeciwwskazania do hirudoterapii 

Niestety nie każdy może skorzystać z dobroczynnych hirudoenzymów. Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania pijawek leczniczych u danej osoby jest anemia oraz zaburzenia procesu krzepnięcia krwi. Zastosowanie tej terapii jest także wykluczone w przypadku kobiet ciężarnych o niskim ciśnieniu krwi. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tego typu leczenia niezbędne jest przeprowadzenie badania krwi. Trzeba je wykonać zgodnie z zaleceniami hirudoterapuety. Warto również skonsultować się z lekarzem rodzinnym co do samego zastosowania tego typu leczenia.