Modne miejsca z pysznymi tekstami

Kultowe zapiekanki w postaci artykułów sieciowych

aktualności nauka i technika

Lakiery do mebli

Lakiery to jeden z podstawowych rodzajów specyfików do ochrony i renowacji mebli z drewna. Lakierowa powłoka chroniąc drewno nadaje jednocześnie pewne subtelne cechy wizualne. Najpopularniejsze wydają się być lakiery bezbarwne, można jednak przy użyciu domieszki pigmentu nadać żądana barwę.

Na tą grupę składają się m.in. następujące lakiery:

  • chemoutwardzalne – bardzo odporne na czynniki zewnętrzne,
  • poliuretanowe,
  • alkidowe.

Lakiery do mebli sprawiają, że powierzchnia sprzętów domowych jest zabezpieczona przed zarysowaniami, ścieraniem, a także wilgocią. Jednocześnie widać zarys słoi co daje efekt ciepła i przytulności. Możemy cieszyć się naturalną fakturą drewna – minimalnie zmodyfikowaną przez powłokę lakieru przy jednoczesnym zabezpieczeniu przed wniknięciem w drewno wilgoci, brudu, tłuszczu. Powłokę lakieru można myć, wszelkie plamy po kawie, herbacie daje się z niej usunąć. Gdybyśmy pozostawili drewno bez takiego zabezpieczenia – zaczyna ono wchłaniać brud i wilgoć, co wpływa bardzo negatywnie na stronę wizualna takiego sprzętu domowego.

Można nadać powierzchni delikatny kolor poprzez dodanie pigmentu wybranej barwy lub użyć lakieorbejcy czyli połączenia lakieru i bejcy. W odróżnieniu od lakieru – bejca wnika w drewno, barwiąc go a jednocześnie dostarczając substancję chroniącą przed pleśniami. W procesie renowacji powinny zostać użyte lakier do mebli, bejca lub lakierobejca. Wynikiem renowacji bowiem ma być nie tylko odnowienie wyglądu ale również zabezpieczenia powierzchni drewnianych przed wnikaniem brudu, tłuszczu, wilgoci raz optymalna ochrona przed zarysowaniami, ścieraniem, wgnieceniami. Jeżeli dany mebel nie jest zmurszały czy jakoś znacznie zdewastowany – zawsze można go odnowić. Trzeba podkreślić ze w przypadku drewna proces odnawiania jest bardzo wdzięczny – to ze względu na specyfikę tego naturalnego materiału. Oto proponowana kolejność czynności jeżeli chodzi o renowacje powierzchni drewnianych mebli.

  1. Oczyszczenie powierzchni z tłuszczu i plam.
  2. Zeszlifowanie powierzchni do gołego drewna.
  3. Naniesienie 2 warstw lakieru – po pierwszym naniesieniu czekamy minimum jedna godzinę.

Wspaniałą sprawą jest w przypadku drewna to że najbardziej zaniedbana powierzchnia, zabrudzona, z obdrapaną farbą olejną, z wżartymi substancjami chemicznymi – po zeszlifowaniu odpowiednio grubej warstwy – staje się jak nowa. Ukazują się słoje drewna i można zabezpieczyć taką powierzchnię odpowiednim preparatem – np.: właśnie lakierem do mebli drewnianych. Z drewna powstają meble, domy, architektura ogrodowa, sprzęty domowe, zabawki dla dzieci, wyposażenie placów zabaw. Drewno to sedno ekologii, jedyne o co należy zadbać to takie wykończenie powierzchni by nie pokaleczyć się drzazgami, nadać fakturę dla uzyskania żądanego efektu wizualnego i zabezpieczyć powierzchnie przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak woda, temperatura, promienie słoneczne (filtry UV), zarysowania, wgniecenia.